Базове програмування потрібно не тільки юним айтішникам. Розбираючись в алгоритмах і основах кодингу, діти вчаться масштабно мислити, вирішувати нестандартні завдання та логічно міркувати в будь-якій життєвій ситуації.
Ось що кажуть програмісти про те, як зацікавилися кодінгом їхні діти. Одних підлітків захоплював процес створення власних іграшок для Андроїд, інших – можливість побачити щось таке, що рухається, контролює, дає зворотний зв’язок у вигляді сигналів і зв’язується з мобільним. Комусь із дітей хотілося експериментувати з додатками для дизайнерів або створювати проекти на Ардуіно для власного розумного будинку.
Перерахую кілька способів, які зацікавлять дитини світом програмування.
Курси з програмування та робототехніки
Існує багато онлайн і офлайн-проектів. Є платні та безкоштовні. Ви можете вибирати в залежності від того, де живете і який вид занять хотіли б запропонувати своїй дитині.
Плюс онлайн-освітніх платформ – займатися можна з будь-якої точки світу та в будь-який час доби. Мінуси онлайн – це відсутність живого спілкування, де можна обговорити будь-яке питання і відразу ж отримати зворотній зв’язок викладача. Не можна помацати робота, запустити його і увійти в азарт, програмуючи іграшки, які не кожен батько може дозволити купити.
Офлайн навчання – це можливість прокачати не тільки спеціальні знання, а й софт-скіли, наприклад, підлітків вчать працювати в команді над одним проектом. Розвивають комунікативні навички, вміння виступати публічно, здатність керувати власним часом, тренують лідерські якості, вміння презентувати себе та базові навички продавати.
Платформи для програмування
У деяких країнах Європи діти з 4-5 років вже починають розбиратися в алгоритмах. Реалізувати завдання такої вікової категорії допомагають спеціалізовані програмні продукти. В них використовується мова програмування, створена саме щоб навчити писати код.
Найвідоміші і популярні з таких інструментів:
- Мова програмування LOGO – безкоштовне освітнє середовище програмування, за допомогою якого можна керувати графікою, звуком, периферійними пристроями, працювати з масивами інформації. Є версії для Windows та Mac OS.
- Scratch – візуальне середовище, створене на базі LOGO, є переклад на 50 мов світу. У середовищі є можливість за допомогою стандартних блоків керувати графікою, звуком, клавіатурою, мишею і сенсором. У Scratch діти пишуть прості двомірні ігри, мультфільми і невеликі програми для керування роботами.
- За допомогою Code Builder можна придумувати різні варіації гри Minecraft. Там можна програмувати дії персонажів, навколишнє середовище та ін. В майнкрафт Java edition (одна з версій Code Builder) діти будують будиночки, кораблі, створюють і ламають блоки, будують лабіринти тощо. Ця програма є частиною освітньої програми Minecraft Education.
- Освітня платформа Tynker створена для програмування роботів, створення програм і додатків. Може стати базою для вивчення JavaScript і Python. Перетягуючи візуальні блоки і захоплюючись кумедними персонажами, діти тренуються створювати власні додатки.
- Безкоштовна платформа Code.org, яку підтримують Apple і Microsoft, пропонує навчання у вигляді уроків з інформатики та програмування для дітей різного віку. Можна створювати модифікації за мотивами мультфільму «Холодне серце», гри «Minecraft», фільму «Зоряні війни» та ін.
- Ігрове середовище CodeMonkey російською мовою. У ньому за допомогою готових команд програмуються дії мавпочки: потрібно рахувати кроки, обходити перешкоди, вираховуючи кути повороту, вказувати інші точні дії. 30 рівнів гри безкоштовні. Якщо дитині процес подобається – можна придбати підписку.
Є й інші програми, які допоможуть хлопцям полюбити алгоритми та їх програмну реалізацію.
Привернути увагу до програмування за допомогою комп’ютерних ігор
Звичайно ж, ігри потрібно відбирати та контролювати процес гри. Інакше розвивається залежність і можливість писати ігри власноруч, ваш син або дочка вже не розглядатиме. Приклади ігор, які допомагають зацікавити юних дослідників програмуванням:
- Для самих маленьких – Box Island, CodeKarts, ElChavo, SpriteBox.
- Для школярів – Code Kingdoms (Java і Lua), Grasshopper (JavaScript), Gamefroot (робота з графікою), Flexbox Froggy (верстка), Arduino (робототехніка).
І ще один спосіб показати захоплюючий світ IT – розважальні журнали і книги.
Розумні іграшки – шлях до спільноти айтішників
Конструктори, які створюються власними руками і потім програмуються – ще одна доріжка, яка веде дітей будь-якого віку в IT-індустрію. Роботи, транспорт, що працює від альтернативних джерел енергії та багато інших проектів діти створюють завдяки таким ігровим наборам.
Ось кілька видів конструкторів, які допомагають дітям візуально розуміти кодування і створювати ланцюжки рішень та алгоритми:
- Raspberry PI. Це невеликий одноплатний Linux-комп’ютер, сумісний з мікро контролером Arduino. Він підтримує мову програмування Python, показує наочно, як виглядають, компілюються і працюють програми.
- Lego. Компанія розробила освітнє середовище для програмування роботів Lego. Склавши іграшку з елементів набору, можна програмно задавати рухи, повороти, відтворення звуків, виведення інформації на екран. Експерименти веселі та пізнавальні, тому що дають базові навички написання і розуміння коду.
- Arduino. Програмування цього мікроконтролера захоплює як дітей, так і дорослих. Адже без великих вкладень ви зможете зробити власну сигналізацію, робот-пилосос, контроль замків на вхідних дверях, розумні системи для домашніх улюбленців, систему розпізнавання обличчя та багато інших проектів. Але найголовніше – ви залучаєте увагу вашого тінейждера до електроніки та програмування.
Один з конструкторів, який вчить базовим принципам електроніки та програмування на C ++ створений в Україні. Це наш конструктор КіберКодер – електронний науково-пізнавальний набір на базі Arduino Nano. Освоївши весь набір, ви можете доповнювати його новими компонентами і продовжувати експериментувати.
Програмувати – не означає стати розробником
Відповідаючи на запитання батьків, чи варто завантажувати дитячий мозок алгоритмами, математичним підходом до завдань і кодінгом – однозначно скажу: «Варто!». Адже програмуючи в перерахованих середовищах, дитина відразу бачить результати своєї роботи, вчиться алгоритмічно мислити.
Навіть якщо діти не підуть в галузь IT – навички зв’язно і послідовно мислити, які тренуються під час написання коду, стануть в нагоді, незалежно від сфери діяльності.
класс! спасибо за статью)
сейчас братик занимается по игре майнкрафт. Пробный урок провели бесплатно, теперь уже занимается с преподом) отличные ребята)